Olvasmányélményeink számtalan olyan helyre juttathatnak el gondolatban, amelyek térben messze vannak tőlünk. Ugyanakkor nem egyszer inspirációként is hathatnak, hogy megtervezzük következő utazásunkat. Most olyan úti célokat mutatunk be, amelyek szorosan összefonódtak egy szerzővel vagy egy regénnyel – akár úgy is, hogy nem is ott játszódik a történet.
Dublin, Írország
Írország számos kiváló írót adott a világnak. Samuel Beckett és Oscar Wilde mellett James Joyce is megkerülhetetlen alakja lett a világirodalomnak. Ulysses című regénye Leopold Bloom egy dublini éjszakáját meséli el; mivel a könyv június 16-án játszódik, ezért ezt a napot Bloomsdayként emlegetik a műkedvelők. Az érdeklődőknek érdemes megnézniük a James Joyce központot és az Irodalmi múzeumot is, ha Dublinban járnak, de jó kikapcsolódás lehet egy, az irodalmi helyszínekre fókuszáló kocsmatúrán is részt venni.
Verona, Olaszország
Észak-Olaszországban találjuk Veronát, amely két Shakespeare-darab helyszíne is: egyrészt A két veronai nemes, másrészt a Rómeó és Júlia játszódik itt. Utóbbit valószínűleg egyáltalán nem kell bemutatni. Bár azt nem tudni, Shakespeare járt-e egyáltalán Veronában valaha, művének köszönhetően számtalan turista keresi fel a települést. Júlia házát gyakorlatilag kötelező felkeresni a Via Cappellón, ahol megnézhetjük azt a bizonyos erkélyt is – sőt, az épületben még esküvőket is szoktak tartani. De ha befizetünk egy túrára, akkor eljuthatunk többek között Rómeó házához és Júlia sírjához is, valamint a középkori Verona más meghatározó helyszíneire is.
Párizs, Franciaország
A francia főváros rengeteg írót inspirált, illetve sokan választották otthonuknak Párizst. Ma már múzeumként funkcionál például Honoré de Balzac és Victor Hugo egykori otthona; ezekben számos érdekességet megtudhatunk az életükről. Irodalomkedvelőknek kihagyhatatlan program a Les Deux Magots nevű kávézó, ahol gyakran megfordult Hemingway, Jocye és Picasso is. Közvetlenül mellette a Café de Flore-ben is megfordultak művészemberek, mint például Truman Capote. A kortárs irodalom kedvelőinek pedig A Da Vinci-kód helyszíneit bejáró túrára érdemes befizetniük.
Törcsvár, Románia
Brassótól 30 kilométerre találjuk a törcsvári kastélyt, amit külföldön csak Drakula kastélyaként emlegetnek. A XIV. században, egy 100 méter magas hegy tetejére épült, impozáns kastélyt annak ellenére kötik Drakulához, hogy sem Bram Stoker levélregénye nem itt játszódik, sem a vámpír grófot inspiráló Vlad Tepes neve sem köthető hozzá. Mindenesetre Erdély egyik legnépszerűbb turistalátványossága lett, egyrészt kiválóan megőrzött állapota miatt, aminek köszönhetően ténylegesen bejárhatunk egy középkori kastélyt, másrészt a benne található múzeumok miatt is.
Alnwick, Anglia, Egyesült Királyság
Nem hagyhatjuk ki „Roxfortot” sem a listáról. Az angliai Alnwick-kastély az első két Harry Potter-filmben a varázslóiskola helyszínéül szolgált, de ismerős lehet a Robin Hood: A tolvajok fejedelméből és a Downtown Abbey-ből is. Népszerűsége elsősorban annak köszönhető, hogy sikerült egykori pompájában megőrizni az állapotát. Ma egyrészt Northumberland 12. hercegének lakhelyéül szolgál, de a látogatók számára is nyitva áll. Érdemes felfedezni a közvetlenül mellette található Alnwick-kert nevű gyönyörű parkot is.
Kapcsolódó tartalmak: