Valószínűleg már többször találkoztunk a stopover kifejezéssel, de nem feltétlenül kaptunk hozzá egyértelmű magyarázatot. A stopover egy kiváló lehetőséget takar arra, hogy utazásainkból a lehető legtöbbet hozzuk ki: a reptereken várakozással töltött órákat lényegében élményekre cserélhetjük egy idegen városban.
Ezt jelenti a stopover
A stopover gyakorlatilag egy mininyaralást jelent egy üzleti vagy szabadidős út alatt, amikor nincs közvetlen járat, ezért átszállás esetén van lehetőségünk több időt eltölteni egy közbenső városban. Akkor lehetséges, ha nem a minél előbbi megérkezés a célunk, hanem szeretnénk megismerni a közbenső város kultúráját és programlehetőségeit.
Két típusa van: amikor a menetrend szerinti csatlakozás sokáig tart, a légitársaságok díjmentesen (általában a repülőjegy árától függően) nyújtják ezt a szolgáltatást. Másik lehetőség, hogy mi magunk döntünk úgy, hogy megállunk az adott átszállási ponton, akár 48 órára. Ebben az esetben is vannak a légitársaságoknak kedvezményes csomagajánlatai a kint tartózkodás idejére, de a költségek nagy része ilyenkor az utasokat terheli.
Légitársasága válogatja, hogyan kell jelezni, ha élni akarunk ezzel a lehetőséggel: van, amikor már a repülőjegy foglaláskor felkínálják, de az is lehet, hogy később jelezzük, 48-96 órával az utazás megkezdése előtt. Utóbbi időtartam az adott légitársaságtól függ.
Stopover kontra layover
A stopover gyakran használják a layover szinonimájaként is. A layover kifejezés viszont magában foglalja a rövidebb, néhány órán át tartó várakozási időt is, amikor jellemzően nem hagyjuk el a repteret, valamint a stopovert is, amikor általában legalább egy éjszakát a reptéren kívül töltenek az utasok. A pontos meghatározás légitársaságonként eltérő lehet, de általában a stopovert legalább 24, várakozással töltött órával számolják nemzetközi járatok esetén, egy adott országon belül pedig 4 órától.
Rövidebb várakozás esetén általában a légitársaság gondoskodik róla, hogy a poggyászunk a megfelelő repülőgépre kerüljön. Stopover program esetén viszont általában magunkkal kell vinnünk a csomagjainkat, és újra végig kell mennünk a biztonsági ellenőrzésen, mikor visszatérünk.
Az is lehetséges, hogy váratlanul érkezik a stopover lehetősége, ha nem a terv szerint alakul az utazásunk: például késések miatt az eredetileg néhány órásra tervezett várakozás meghosszabbodhat. A légitársaságok ilyen esetekben gyakran kínálnak fel olyan lehetőségeket, hogy ezt az időt a reptéren kívül, helyi látványosságok megtekintésével töltsék az utasok.
Nagy az eltérés a légitársaságok között
Vannak olyan légitársaságok, amelyek plusz költségek nélkül kínálják fel a stopover programokat. Az Icelandair például Reykjavikban biztosít akár hét éjszakára is szállás- és programlehetőségeket, ha valaki Európából utazik Észak-Amerikába vagy fordítva. A TAP Air Portugal révén akár öt éjszakát is eltölthetünk Portóban vagy Lisszabonban. A Turkish Airlines által pedig Isztambult ismerhetjük meg. Egyes légitársaságoknál (például a Qatar Airways vagy a Singapore Airlines esetében) ugyan nem ingyenes a stopover lehetőség, de jóval gazdaságosabb csomagokat kínálnak fel az utasoknak pl. kedvezményeket a szállás, a transzfer, valamint a belépőjegyek terén.
Kapcsolódó tartalmak:
- Látnivalók és programok Szöulban és környékén
- Legkedveltebb úti célok digitális nomádok számára
- Lisszaboni látnivalók
- A tűz és jég földje: látnivalók és érdekességek Izlandon
- Speciális étrend a repülőn
- Tudnivalók a fogyatékkal élő, csökkent mozgásképességű repülős utazóknak
- Miért fontos biztosítást kötni utazás előtt?