Utazási tanácsok

Miért fontos biztosítást kötni utazás előtt?

Egy utazásra készülve számtalan dolgot el kell intéznünk (foglalások, jegyvásárlások stb.), és a rengeteg teendő között sokszor elfeledkezünk a biztosításokról. Pedig a fontosságukat nem lehet eléggé hangsúlyozni: sajnos mindig benne van a pakliban, hogy váratlanul egy kisebb vagy nagyobb probléma megkeseríti a pihenésre szánt napokat. Ekkor jönnek képbe a biztosítások, amelyek révén kártérítést vagy más segítséget kaphatunk, ha megtörtént a baj, akár az utazás előtt is. Most az utasbiztosításokat, illetve az útlemondási biztosításokat mutatjuk be.


Utasbiztosítás

A klasszikus utasbiztosítás általában az utazás időtartamára vonatkozik. Abban az esetben nyújtanak kártérítést, illetve segítséget, ha külföldön váratlanul betegek leszünk, vagy baleset ér minket, illetve (a szerződésben meghatározott) egyéb kár ér minket.

Az ilyen biztosítások általában az alábbi esetekben lehetnek hasznosak, ha:

  • külföldön sürgősen orvosi ellátásra van szükségünk: állja az egészségügyi, hazaszállítási, vagy mentési költségeket, 
  • elveszett, elkésett vagy sérült poggyász, vagy járatkésés esetén is kapunk kártérítést (például állja az ezért szükséges szállási, utazási, illetve egyéb többletköltségeket) 
  • ha önhibánkon kívül, például egy baleset vagy tömegközlekedési probléma miatt lekéssük a járatunkat, 
  • felelősségbiztosítást is tartalmazni szokott (amennyiben például balesetezünk, és ügyvédi segítségre van szükségünk).

Már meglévő betegségekből, illetve mentális egészségügyi problémákból fakadó, külföldön jelentkező szövődményekre általában nem terjed ki a biztosítás, ahogy olyan ellátásokra sem, amelyek nem sürgősek (például egy kontrollvizsgálatra). Ahogy a különböző sportbalesetekre sem: ha kifejezetten valamilyen extrémnek számító tevékenységet tervezünk (sziklamászás például), akkor érdemes egy erre specializálódott utasbiztosítást is kötnünk, vagy kiegészítenünk a már meglévőt.

A biztosítást bármikor megköthetjük az utazás kezdete előtt; legegyszerűbb egyszerre lerendezni a repülőjegy-foglalással, vagy amikor megegyezünk egy utazási irodával. A különböző biztosítók más kárfizetési limiteket, illetve korlátozásokat határoznak meg, ezért minden esetben alaposan tanulmányozzuk át az ajánlatokat, mielőtt kiválasztanánk a számunkra legalkalmasabbat.

Fontos megjegyezni, hogy pusztán az, hogy rendelkezünk Európai Egészségbiztosítási Kártyával nem minden esetben elég. Ez ugyanis csak azokra a szolgáltatásokra jogosít fel, amiket az adott országban a TB finanszíroz, így lehet, hogy a kórházi ellátás egy részét kiszámlázzák nekünk. Súlyosabb esetben a betegség vagy sérülés miatt gyenge utas, vagy a holttest hazaszállítását sem fedezi. Ezen kívül nem kapunk segítséget elveszett poggyász esetén, nem tartalmaz balesetbiztosítást, hozzátartozókra vonatkozó szolgáltatást, illetve egyéb asszisztenciát a nehéz helyzetekben.

Útlemondási biztosítás

Az útlemondási vagy sztornóbiztosítások elsősorban arra az esetre nyújtanak védelmet, ha a már lefoglalt, illetve kifizetett útra mégsem tudunk elmenni, és így a vissza nem térítendő költségeink (például a repülőjegy ára) után is kapunk bánatpénzt. Ezt akkor vehetjük igénybe, ha valamilyen önhibánkon kívüli esemény borítja fel a terveinket, mint például:

  • baleset, vagy egy hirtelen támadó, előzmények nélküli súlyos betegség,
  • káresemény (például kirabolnak minket, tűz üt ki a házban, vagy valamilyen természeti katasztrófa okoz kárt az otthonunkban),
  • a munkáltatónk megszűnteti a határozatlan idejű munkaviszonyunkat,
  • ellopják a személyes okmányainkat (például személyi igazolványt vagy jogosítványt), amelyek szükségesek az utazáshoz, de az időpontjáig nem pótolhatók,
  • időközben beadja a válópert a házastársunk,
  • megbukunk az érettségin, a pótvizsga pedig az utazás időpontja alatt lenne, vagy utána egy hónapon belül,
  • bírósági idézés miatt mindenképpen az országban kell lennünk,
  • vagy az egyik utas, a házastársa, vagy közeli hozzátartozójának a halála.

Ha az utazás közben történik valami, ami miatt idő előtt haza kell térnünk (utastárs vagy hozzátartozó halála, életveszélyes állapota, káresemény), akkor időarányosan térít a biztosító.

A költségeinket akkor nem térítik meg, ha már egy meglévő pszichiátriai vagy egyéb betegségünk, illetve egészségkárosodásunk miatt nem tudunk mégsem utazni. Ezen kívül szerződéskötéskor ismert, illetve még nem ismert terhességekkel kapcsolatban is tehetnek feltételeket a biztosítók, attól függően, hogy a várandós hányadik hétnél tart.

A szerződést érdemes minél előbb megkötni, hogy biztosan érvénybe lépjen az utazásunk megkezdése előtt (biztosítója válogatja, hogy mikortól téríti meg a költségeinket). Az, hogy mekkora a bánatpénz összege, függ a kárkifizetés limitjétől, és az általunk fizetendő önrésztől. Útlemondási biztosítást önállóan is köthetünk, de egyszerűbb olyan utasbiztosítási csomagot választanunk, amelynek része a sztornóbiztosítás is.

Az is fontos szempont, hogy hova utazunk. A biztosítások általában minden országra kiterjednek, kivéve azokra, amelyek a magyar külügyminisztérium szerint az utazásra nem javasolt térségek kategóriájába tartoznak. Ezekről friss információkat itt olvashat.

Kombinált biztosítás: dupla biztonság, jobb feltételek

Ha tényleg biztonságban akarjuk érezni magunkat, akkor érdemes olyan biztosítást kötnünk, amely kombinálja a fenti kettőt. Egyrészt azért, mert ennél általában kedvezőbb díjjal tehetjük meg, mintha külön-külön kötnénk meg a két biztosítást. Másrészt így mind egy utazás előtti váratlan, terveinket keresztbe húzó esemény esetén is jár a kártérítés, illetve a külföldön töltött idő alatti baleset, járattörlés, csomagelvesztés stb. megtörténtekor is kapunk segítséget. Megéri tehát beépítenünk a nyaralási költségvetésünkbe a biztosítások díját is, hogy nyugodtan készülődhessünk, és élvezhessük a pihenéssel, kirándulásokkal, városnézéssel töltött napokat.

Mit tegyünk, ha megtörtént a baj?

Mindkét típusú biztosítás esetén azonnal értesítsük a biztosítót, amint baleset vagy kár ér minket, és hivatkozzunk a szerződésünk kötvényszámára. Általában 0-24 órában elérhetők telefonon, így azonnal segíteni tudnak az intézkedésben. Ahhoz, hogy megtérítsék a költségeinket (vagy egy részüket, a limit összegétől függően) mindenképpen szükségünk lesz dokumentumokra, például orvosi igazolásra az utazásképtelenségről, a már kifizetett tételek számláiról, illetve külföldi baleset esetén az ahhoz kapcsolódó kiadásainkról.

Esettanulmányok

Görögország –  sípcsonttörés (Air & Cruise Extra utasbiztosítás)

Huszonéves utazó görögországi üdülése során a fürdőszobában megbotlott. A szigeten lévő helyi kórházban röntgenfelvételt készítettek, és kiderült, hogy a hölgy sípcsonttörést szenvedett. Mivel a szigeten lévő egészségügyi intézmény nem volt alkalmas a megfelelő ellátás nyújtására, az EUB-Assistance megszervezte az utazó átszállítását Athénba, ahol nem sokkal érkezése után meg is műtötték. 10 napos kórházi tartózkodást követően menetrendszerinti repülővel, de egészségügyi kísérettel hazautazhatott.

Költségek:

Röntgen és átszállítás Athénba hajóval: 312 ezer Ft

10 napos kórházi kezelés: 6,6 millió Ft

Hazautazás repülővel, kísérővel: 614 ezer Ft

Összesen kb.: 7,5 millió Ft

Nepál – magashegyi betegség (Air & Cruise Extra utasbiztosítás)

47 éves, rendszeresen túrázó utazót egy vezetett túra közben hirtelen fellépő rosszullét fogta el. A területi sajátosságokból adódóan mentőhelikopter szállította kórházba, ahol négy napos kezelést kapott a magashegyi betegségére. A kórházat egészségesen hagyta el, és a tervezett időben és módon haza tudott utazni.

Költségek:

Mentőhelikoptere szállítás: 2,6 millió Ft

4 napos kórházi tartózkodás: 850 ezer Ft

Összesen kb.: 3,5 millió Ft

Ezek a tartalmaink is érdekelhetik: