Machu Picchu, az inkák titokzatos romvárosa nem csupán Peru, hanem az egész világ egyik legismertebb látványossága. A kecsua nyelvben „Öreg csúcs” néven ismert hely története, építészeti techinkái és természeti varázsa mind lenyűgözik az ide utazókat. Az inka várost 1983-ban választotta az UNESCO Emberiség Kulturális és Természeti Örökségévé, majd 2007-ben méltán foglalta el helyét a világ hét új csodája között a lenyűgöző romváros. De mi teszi ennyire különlegessé ezt a titokzatos várost?
A Machu Picchu felfedezésének története
Bár a várost valószínűleg Pachacuti inka uralkodó építette a 15. század közepén, később a spanyol hódítók nem találtak rá, így szinte érintetlenül maradt az ókori civilizációk romjai között. Végül 1911-ben, Hiram Bingham, a Yale Egyetem történésze, egy helyi lakos segítségével bukkant rá a titokzatos romokra, ezzel az egész világ figyelmét is a misztikus hely felé fordítva. A felfedezés pedig egészen véletlenül történt, ugyanis Bingham utazásának célja eredetileg egy híres inka város, Vilcabamba volt. Ám a tudós az Urubamba-völgynél találkozott a helyi földművessel, aki elvezette a rejtélyes városhoz.
Valóságos építészeti csoda: az inkák városa
Az egykori épületek látványa mellett az építési folyamat története is lenyűgözi az ide látogatókat. Az inka építési technológiával készült létesítményhez elsősorban a közelben található gránitot használták, amelyet precíz technikákkal formáltak és illesztettek össze. A több mint 20 kilós tömböket kötőanyag nélkül, száraz falazással helyezték egymás mellé tökéletes pontossággal. Az eljárás hatásosnak bizonyult, mivel a több mint 500 éves várost elkerülték a földrengésekkel járó károk – még úgy is, hogy az „Öreg csúcs” törésvonalra épült.

Az inkák városának felépítése és kulturális jelentősége
Machu Picchu két fő részből, mezőgazdasági területekből és a város épületeiből áll. Egykor a mezőgazdasági teraszok biztosították a helyet a termeléshez, megelőzték a talajeróziót, illetve az esővizet is hatékonyan vezették el. Ezek a teraszok tették lehetővé, hogy az inkák a hegyvidéki környezet ellenére is bőséges élelmiszer-termelést folytathassanak. Ezzel szemben a városi részen a lakóépületek, vallási és szertartási helyszínek kaptak helyet.
A mai romok minden egyes részlete az inkák tudását, hitrendszerét, valamint a természettel való mély kapcsolatát tükrözi, így az építészeti csoda méltán számít kulturális örökségnek is. Az inka kultúra és tudomány számos kincse is megjelenik az Urubamba-völgy városában. Egyik közülük az Inti isten tiszteletére emelt Naptemplom, melynek ablakai úgy helyezkednek el, hogy a Nap sugarai különleges szögben világítják meg a belső tereket a napfordulók idején. A Háromablakos templom pedig az inkák világképének három szintjét, a felső, a középső és az alsó világot szimbolizálta.

Hogyan látogatható meg Peru kincse?
Machu Picchu, a világ egyik csodája a perui Cuzco városából panorámavonattal közelíthető meg. Ahogy megérkezünk Aguas Calientes-be, busszal folytatódik tovább az út. Ha valaki viszont igazi kalandokat keres, eljuthat a városig egy 4-5 napos, engedélyköteles gyalogtúrával is. A közel 4000 méter magasan lévő Inka Ösvény vad erdőkön és különleges inka városokon keresztül vezet, az utolsó állomása pedig Machu Picchu lenyűgöző látványa.
Legyél igazi kalandor vagy akár a biztonságosabb utak kedvelője, Perut mindenképp repülővel érdemes meglátogatni. A Cuzco városáig közlekedő járatokat pedig mind megtalálod a repjegy.hu-n.

Fedezd fel Peru többi nevezetességét is!
Ha pedig már Peruban jársz, Machu Picchu mellett számos lenyűgöző város és természeti kincs vár rád. A csodálatos Cuzco városa inka emlékekkel, történelmi és kulturális látnivalókkal nyűgöz le. Az ország fővárosa, Lima pedig gasztronómiai központként lett méltán világhírű.
Ha azonban inkább a természetben merülnél el, akkor látogasd meg a világ legmagasabban fekvő, hajózható tavát, a Titicaca-tavat vagy Földünk legnagyobb esőerdejét, az Amazonas-t, mely a bolygónkon található legváltozatosabb élővilágával vár egy igazi trópusi kalandra.