Tippek a foglaláshoz

Váratlan utazási költségek – és hogyan kerülhetjük el őket?

Utazás közben általában „nyaralós üzemmódban” költünk, tehát jóval szabadabban, mint a hétköznapokban. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem is figyelünk a költségvetésünkre, de bármikor becsúszhat egy-egy, terveinket felborító, váratlan kiadás. Vannak azonban olyanok is, amelyeket némi tervezés és előre gondolkodás révén meg tudunk előzni: most ezekhez adunk pár tippet.


Útlevél és vízum

Ha útlevélre vagy vízumra van szükségünk az utazásunkhoz, sokat spórolhatunk azzal, ha időben kezdjük meg az ügyintézést, hiszen ez több hétbe is telhet. A költségeit viszont minimalizálhatjuk az előre gondolkodással: ha csak az utolsó pillanatokban jut eszünkbe, akkor is gyorsan hozzájuthatunk a szükséges iratokhoz, de csak tetemes felár ellenében.

Csomagköltség

Mindig tanulmányozzuk át előre, hogy pontosan mekkora és milyen súlyú csomagot vihetünk fel magunkkal a repülőre; erre vonatkozólag minden légitársaságnak megvannak a maga előírásai. A biztonság kedvéért még otthon ellenőrizzük a táskánt magasságát, mélységét, szélességét, valamint a súlyát is. Ha ugyanis is túl nagy és túl nehéz a poggyászunk (vagy többet hoztunk, mint amennyire a jegyünk alapján jogosultak vagyunk), akkor ismét csak felárat kell fizetnünk.

Orvosi ellátás

Sajnos bármikor beüthet a baj, hiába vagyunk körültekintőek. Balesetet szenvedhetünk, vagy kirabolhatnak minket, hogy csak a súlyosabb problémákat említsük: ilyen esetekre találták ki az utasbiztosításokat. Nagy segítséget nyújthatnak a bajban, például a kórházi ellátás, vagy egy esetleges hazaszállítás költségein legalább nem kell törődnünk ilyen esetben.

Roamingdíjak

A telefon és az internet külföldön, ismeretlen terepen még inkább nélkülözhetetlenebb, mint a hétköznapokban. Még az utazás előtt érdemes egyeztetnünk a szolgáltatónkkal, hogy a mobilelőfizetésünk pontosan mit tartalmaz (például, hogy mi a nemzetközi hívások díjszabása, illetve, hogy használhatjuk-e Európán kívül a mobilinternetünket, ha a kontinensen kívülre utazunk), és ha szükséges, vegyünk nemzetközi adatcsomagot.

Közlekedés

A helyi menetrendeket is érdemes előre áttanulmányoznunk, és azt is figyelembe venni érkezésnél és távozásnál, hogy mikor és meddig járnak a buszok, villamosok, vonatok stb. a reptérre. Így elkerülhetjük, hogy például taxira kelljen költenünk. A szállás kiválasztásánál is érdemes figyelembe venni, mennyire megközelíthető az adott hely tömegközlekedéssel, és meddig (például vannak-e éjszakai járatok).

Pénzváltás

Magán a pénzen is rengeteget spórolhatunk, ha meghatározunk egy büdzsét, és annak megfelelően váltunk, még Magyarországon. Itt ugyanis általában jóval kedvezőbb árfolyamon tehetjük meg, mintha külföldön próbálnánk átváltani a forintjainkat. Ezen kívül a külföldi kártyahasználatnak (fizetésnek, készpénzfelvételnek) is lehet egy plusz tranzakciós díja, amit szintén megúszunk, ha előre gondolkodunk.

Turistacsapdák

Nem árt óvatosnak lennünk, különösen a turisták által gyakran látogatott helyek közelében. Ha valami túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen (például, ha valaki nagyon olcsón egy értékesnek látszó szuvenírt szeretne nekünk eladni az utcán), akkor valószínűleg jobban járunk, ha nem élünk a lehetőséggel. Érdemes előre elolvasni pár tippet arra vonatkozólag, hogy az adott helyen milyen csalások gyakoriak, és nyitott szemmel, óvatosan járni a tömegben.

Ezek a tartalmaink is érdekelhetik: