A repüléshez szükséges dokumentumok elsőre egyszerűnek tűnnek: megveszed a jegyet, felülsz a gépre, és már repülsz is. A gyakorlatban viszont több olyan kifejezés és irat is szerepel az utazás során, amiket érdemes tisztázni – különösen, ha nem szeretnél kellemetlen meglepetést a reptéren, éppen álmaid utazása előtt. Ilyen a repülőjegy és a beszállókártya esete is – ezeket a dokumentumokat bár sokan összekeverik, de valójában teljesen más funkciót látnak el. Nézzük is, mi a különbség köztük!
Mi is az a repülőjegy pontosan?
A repülőjegy az a dokumentum, amely igazolja, hogy megvásároltad a helyed egy adott járatra. Felfoghatod ezt egy szerződésként is közted és a légitársaság között: te fizettél az utazásért, ők pedig vállalják, hogy eljuttatnak a kiválasztott úti célod felé. Fizetés után kiállításra kerül a repülőjegy, amit elektronikusan, az e-mail fiókodba kapsz a társaságtól.
Ez a dokumentum tartalmazza a nevedet, a járatszámot, az indulási és az érkezési reptereket, az utazás pontos időpontját, illetve az egyedi foglalási számot. Amit viszont ne felejts el: a repülőjegy önmagában nem jogosít fel arra, hogy felszállj a gépre! Ehhez egy másik dokumentumra van szükség – ez a beszállókártya.

Mire való a beszállókártya?
A beszállókártya az a dokumentum, amely engedélyezi a belépést a repülőgép fedélzetére, illetve a repülőgépen elfoglalt helyedet is kijelöli. Ezt már nem a jegyvásárláskor, hanem később, az utasfelvétel (check-in) során kapod meg – akár online, akár a repülőtéren.
A beszállókártya tartalmazza a nevedet, a járatszámot, az utazás időpontját, az ülésed számát, a reptéri beszállási kapu számát, illetve egy QR-kódot vagy vonalkódot, amire a reptéren többször is szükséged lehet – de a gépbe lépéskor biztosan. Nélkülözhetetlen dokumentumról van szó, úgyhogy gondoskodj róla, hogy akár nyomtatott formában, akár mobilodon, de legyen nálad, és könnyen be is tudd mutatni.

Hogyan szerezheted meg a beszállókártyát?
Ezt a dokumentumot online vagy személyesen a reptéren kapod meg, ez a folyamat a check-in, vagy utasfelvétel. A legtöbb légitársaság lehetővé teszi az online check-in-t, amit akár 24–48 órával az indulás előtt elvégezhetsz a weboldalukon vagy alkalmazásukon keresztül. Az így kapott beszállókártyát pedig mobilodon elég, ha magaddal hozod, de ha biztosra akarsz menni, akár ki is nyomtathatod.
Lehetőséged van a reptéren személyesen elvégezni az utasfelvételt, itt feladhatsz poggyászt, ülőhelyet választhatsz, amire viszont mindenképp figyelj, hogy a fapados járatok esetén előfordulhat, hogy a repülőtéri check-in extra díjjal jár. Így érdemes előre elvégezni az online utasfelvételt, ha lehetőséged van rá.

Pont, mint egy fesztiválon
Mivel lassan itt a fesztiválszezon, a repülőjegy és a beszállókártya közötti különbséget elképzelheted úgy is, mint egy fesztiválos belépést: a repülőjegy olyan, mint amikor elővételben megveszed a bérletet a fesztiválra – ezzel bebiztosítod a helyed, de még nem engednek be vele a kapun.
Ahhoz, hogy valóban beléphess, a helyszínen vagy előzetesen online regisztrálnod kell (tehát be kell csekkolnod), és megkapod a karszalagot. Ezt ellenőrzik a kapunál, és ezzel tudsz ténylegesen belépni a fesztivál területére, pont úgy, mint a beszállókártya esetében: nélküle nem jutsz be a fedélzetre, hiába van jegyed.
Tehát mindkét dokumentumra szükség van, egyik sem elég a másik nélkül. Ha pedig szeretnéd, hogy az utazás már a foglalás pillanatában gördülékenyen induljon, válogass biztonsággal és egyszerűen a repjegy.hu oldalán, ahol nemcsak jegyet kapsz, de valódi támogatást is a világ bármely pontjához vezető úton – akár még kedvenc külföldi fesztiválodra is!