Ez a cikk 2020. október 22-én volt utoljára frissítve. Ha a legfrissebb információkra kiváncsi, akkor kattintson ide!
Cikkünkben részletezzük a jelenleg érvényben lévő beutazási szabályokat a magyarok által leginkább keresett desztinációkra vonatkozóan. Ezekre figyeljen, ha az úti célja Hollandia, Németország, Dánia, Írország, Svájc vagy Lengyelország. Kell-e negatív PCR-tesztet vinni, lesz-e karantén, ki kell-e tölteni egészségügyi nyilatkozatot, esetleg szükséges előre regisztrálni? Mutatjuk a részleteket!
Hollandia
Hollandia 2020. október 13-tól Magyarország teljes területét a jelenlegi helyzet miatt narancssárga kategóriába („csak feltétlenül szükséges utazás”) sorolta, a beutazóknak tíz napra karanténba kell vonulniuk!
A hollandiai repterekre csak maszkban és COVID-tünetek nélkül lehet belépni. Az utasoknak ki kell tölteni és magukkal kell vinnie egy egészségügyi nyilatkozatot . Aki a kérdések közül bármelyikre igennel válaszol, nem repülhet. A reptereken szúrópróbaszerűen speciális vizsgálatokat is végeznek.
- A kötelező egészségügyi nyilatkozat innen letölthető: http://assets.ctfassets.net/biom0eqyyi6b/1ujr8KV2qtylvVTMpEFDDA/7727e73d260ca0d666d40b669b03a107/Gezondheidsverklaring_nederlands.pdf
-
Aktuális információk az amszterdami repülőtér honlapján: https://www.schiphol.nl/en/messages/coronavirus-update
-
Aktuális információk az eindhoveni repülőtér honlapján: https://www.eindhovenairport.nl/en/corona.
- Bővebb információ a hollandiai házi karanténról: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tackling-new-coronavirus-in-the-netherlands/travel-and-holidays/self-quarantine
A maszkviselés a repülőterek mellett a repülőjáratokon is kötelező. A KLM légitársaság esetében szeptember 21-től csak a 10 év alatti gyerekeknek és azon utasoknak nem kell maszkot viselniük, akik egészségügyi okból nem hordhatnak szájmaszkot. Utóbbi speciális esetről igazolás szükséges, amihez egy 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet is kell csatolni.
- Ezt a nyilatkozatot kell kitölteni, ha a KLM amszterdami járatán szeretne utazni és egészségügyi okokból nem hordhat maszkot: https://materials.klm.com/landingpage/medical_certificate_KLM2020.pdf
Németország
Németországban minden tartomány külön szabályozza, hogy a beutazást követően mely személyeknek kötelező karanténba vonulni. A tartományok közös megállapodása értelmében azonban egységes szabály, hogy csak akkor kell karanténba vonulni, ha az érintett személy a Németországba történő beutazását megelőző 14 napban a német Robert Koch Intézet által meghatározott rizikóövezetben tartózkodott.
Szeptember 16-án a Robert Koch Intézet rizikóterületté nyilvánította Budapestet. Ez alapján, akik a németországi beutazást megelőző 14 napban Budapesten tartózkodtak, 14 napos házi karanténba kell vonuljanak. Beutazást követően egyenesen a lakó- vagy tartózkodási helyre kell utazni és fel kell venni a kapcsolatot az illetékes egészségügyi hatósággal, melynek elérhetőségeit itt találja: https://tools.rki.de/PLZTool/
Frissítés: A Robert-Koch-Intézet október 22-ig, a következő megyéket is rizikóterületté nyilvánította: Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Budapest, Csongrád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Veszprém, Zala. A Németországba történő beutazás szabályai ezekről a területekről megegyeznek a korábban nyilvánosságra hozott, Budapestről történő beutazás szabályaival.
A rizikóterületről történő beutazást követő 2 hétben kötelező koronavírus-tesztet végeztetni, melyet a beutazást követő 10 napig ingyenesen lehet igényelni, ehhez személyazonosító igazolvány és Európai Egészségbiztosítási Kártya bemutatása szükséges. Azok, akik megszegik a karanténszabályokat, akár 25.000 eurós büntetést is kaphatnak.
A németországi tesztelési és karanténkötelezettség alól az a személy mentesül, aki a beutazáskor 48 óránál nem régebbi negatív COVID-teszteredménnyel rendelkezik. Ezenkívül a karanténszabályok alól általánosan mentesülnek a tranzitáló utasok, azaz akik csak átutaznak Németországon.
- Bővebb információ és a kitöltendő nyomtatvány: https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/merkblatt-aussteigekarte.html
- A Németországi beutazási és karanténrendelkezések aktuális szabályairól itt tájékozódhat: https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/faqs/DE/themen/bevoelkerungsschutz/coronavirus/coronavirus-faqs.html#doc13738352bodyText3
Dánia
2020. szeptember 17-től Magyarország, Ausztriával, Hollandiával, Portugáliával és Svájccal együtt narancssárga kategóriába került, Andorra, Belgium, Csehország, Franciaország, Horvátország, Luxembourg, Málta, Monaco, Románia és Spanyolország mellé.
Az új besorolás szeptember 19-től érvényes, így ettől a dátumtól a narancssárga országokból kizárólag érdemi indokkal lehet belépni Dánia területére. A leggyakoribb érdemi indokok például:
- dániai munkahely megléte,
- üzleti célú beutazás,
- hallgatói jogviszony,
- közeli hozzátartozója (gyerek, házastárs, élettárs, szülő, nagyszülő) egy Dániában állandó lakhellyel rendelkező személynek,
- vagy dániai ingatlantulajdonos.
Az alapos, érdemi indokok alá eső beutazási célt minden esetben, hitelt érdemlő módon igazolni kell a belépéskor (pl. anyakönyvi kivonattal, munkáltatói igazolással, diákigazolvánnyal, tulajdoni lappal, stb.). Negatív COVID-teszt felmutatása nem feltétele a belépésnek.
Nincs karantén: ugyan a dán hatóságok a narancssárga kategóriájú államokat „karantén-országokként” tartják számon, Dánia továbbra sem alkalmazza a hatósági karantén intézményét. Az önkéntes alapú elkülönítést az egészségügyi hatóságok ajánlások formájában fogalmazzák meg:
- amennyiben olyan országból történik a Dániába való belépés, ahová a Külügyminisztérium a járványhelyzetre tekintettel nem javasolja az utazást, erősen ajánlott a 14 napos otthoni elkülönítés (a Magyarországra való utazást a szigorú karanténszabályok miatt nem javasolják, így ajánlott elkülönítés sincsen a Dániába való belépéskor),
- ha valakit koronavírussal diagnosztizálnak, javasolják, hogy a tünetek megszűnését követően még 48 óráig maradjanak otthon; amennyiben nem voltak tünetek, úgy a pozitív tesztet követő 7 napig még javasolt az önkéntes elkülönítés,
- amennyiben valakinek a közvetlen közelében koronavírussal fertőzöttet azonosítanak, a teszt eredményének megérkezéséig javasolják az önkéntes karantént.
Dánia továbbra is lehetővé teszi az átutazó forgalmat, amelyre 24 óra áll rendelkezésre. A tranzitot hitelt érdemlő módon alá kell támasztani.
Írország
2020. október 22-től a legmagasabb, 5. szintű korlátozások lépnek érvénybe az ország egész területén a járvány visszaszorítása érdekében, amelyek december 1-ig lesznek érvényben, azonban azokat a négy hét múlva kormány felülvizsgálja.
Írországban egy úgynevezett zöld listán szerepelnek azok az országok, amelyek a koronavírus fertőzés viszonylatában alacsony kockázattal rendelkeznek. Magyarország 2020. szeptember 21-én lekerült a zöld listáról. Ennek értelmében, azoknak, akik Magyarországból Írországba érkeznek 14 napig önkéntes karanténba kell vonulniuk. Az automatikusan elrendelt karantént a beutazáskor felmutatott negatív COVID-teszt sem váltja ki.
- Az írországi aktuális utazási- és karanténszabályokról bővebben itt tájékozódhat: https://www.gov.ie/en/campaigns/75d92-covid-19-travel-advice/
- a nem zöldlistás országokból érkezőkre vonatkozó információk: https://www.gov.ie/en/publication/b4020-travelling-to-ireland-from-a-country-that-is-not-on-the-covid-19-travel-advice-list/
Svájc
A Svájcba beutazó személyek számára 10 napos karanténkötelezettséget rendeltek el, amennyiben a beutazást megelőző 10 napban valamely magas fertőzési kockázatú országban tartózkodtak.
Magyarország 2020. szeptember 28-i hatállyal felkerült magas fertőzési kockázatú országok listájára. Ennek értelmében a Magyarországról Svájcba beutazók számára 10 nap karantént rendelnek el. A negatív COVID-19 teszt nem mentesíti a beutazót a karanténkötelezettség alól!
A karanténkötelezettség alól kivételt képeznek (többek között) azok a személyek, akik átutazási célból utaznak Svájcba, azért, hogy egy másik országba tovább utazzanak,
- A karanténkötelezettség részleteit és a magas fertőzési kockázatú országok és területek listáját a Szövetségi Egészségügyi Hivatal oldalán találja: https://www.bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende/quarantaene-einreisende.html
Lengyelország
Az európai uniós állampolgárok – így a magyarok is – szabadon beutazhatnak Lengyelországba és nincs kötelező karantén.
Ugyanakkor felhívják az utazók figyelmét a jelenlegi koronavírus helyzetre: augusztus óta folyamatosan emelkedik a fertőzöttek száma, októberben pedig aggasztó módon növekedik a napi megfertőződés. Emiatt október 17- től az ország lakosságának a 70%-a már a piros zónába kerül átsorolásra, ez a 380 járás és járási jogú város közül 152-őt érint, köztük a legnagyobb vajdasági székhelyeket: Varsót, Krakkót, Gdańskot és Poznańt. Ezekben betiltják az alkalmi rendezvények szervezését, és távoktatásra állnak át a felsőoktatási intézmények, valamint a középiskolák is.
- A zónákra vonatkozó leglényegesebb szabályok itt találhatók: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/lengyelorszag
- Bővebb információ a lengyel beutazási szabályokról itt található: https://www.gov.pl/web/coronavirus/travel
Tájékozódás mindenekelőtt!
2020. október 22. – Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a cikkben felsorolt információk hiteles forrásból származnak, ugyanakkor idővel elavulhatnak. Kérjük, utazástervezéskor mindig tájékozódjon az aktuálisan hatályban lévő szabályozásokról, úgy a célországban, mint Magyarországon érvényes szabályokról és ezeknek megfelelően mérlegeljen.
Beutazási feltételekről való tájékozódáshoz a Magyar Konzuli Szolgálat hivatalos felületét javasoljuk, ahol országonként megtalálható minden hatályban lévő szabály, korlátozás és ajánlás.
Utazás járvány idején, ezekre figyeljen: gyakori kézmosás, fertőtlenítés, maszkviselés, távolságtartás!